ערים אבודות

מסע אל עומק היער בחיפוש אחרי שרידי העיר האבודה, תוך בחינת ערים שנאבדו או ננטשו בעבר - ונסיון להבין - האם זה יכול לקרות שוב, לערים בהן אנו חיים?

ערים אבודות

סיור חוויתי אל חורבות העיר הביזנטית האבודה צונם שבגליל המערבי 
 

סיור חוויתי אל חורבות העיר הביזנטית האבודה צונם שבגליל המערבי 

במשך שנים ביקרתי אינספור פעמים בערים האבודות של מאצ׳ו פיצ׳ו בפרו, פטרה בממלכת ירדן ובית צידא לחוף הירדן והכנרת. שלושתן היו ערים משמעותיות מאוד לתקופתן, אך במשך השנים ננטשו, נעלמו, ונמצאו רק אחרי חיפושים ארוכים מאוד, כדי לשמש עדות לתרבויות מפוארות שבנו אותן. 
הערים הללו הן חלק מרשימה מפוארת של ערים אבודות בעולם שנננטשו ונעלמו מהתודעה למאות ואפילו לאלפי שנים. 

איך זה קרה? מדוע ננטשו הערים ולמה לא יושבו שוב כמו ערים אחרות בסביבתן? מה קרה לתושביהן ומה אנחנו צריכים ללמוד על כך היום - עם התחממות כדור הארץ, עליית מפלס הים הצפויה ואסונות הטבע הכבדים שמתרחשים פעם בכמה שנים? 

האם הערים המודרניות בהם אנו חיים יוכלו לשרוד את השינויים האלה? האם יש סיבות נוספות בגללן יתכן שערים מודרניות ינטשו על ידי תושביהן? ואיזה סימנים השאירו לנו תושבי הערים הנטושות על מנהגיהם, על החיים בעיר ועל סיבות העזיבה שלהם?

 

הטיול הקרוב יתקיים ביום שבת - 23.23.2019 - נפגשים בשעה 09:30 בכנסיית איקרית שבכביש הצפון, ומשם נמשיך תוך הקפצת מכוניות אל עבר העיר הנטושה של חורבת צונם - עיר אבודה מהתקופה הביזנטית. בסיום נמשיך לארוחת ערבית ביתית בכפר הנוצרי קתולי פסוטה המצוי בקרבת מקום. 

עלות הטיול: 180 ש״ח למטייל. עלות ארוחת צהרים, כתלות בהזמנה - כ-50-100 ש״ח למשתתף.