שקיעה

סרט על מחיר הטעות, על אשמה, חרטה, סליחה ואהבה. סרט על לוחם 669 גיל רוזנטל ז״ל ועל חבורה של אנשים שנושאים עימם  את התרסקות המסוק ב-1992 כל יום

קצת לפני שעת השקיעה של אחד ביולי 1992, התרסק מסוק אנפה של טייסת 123 אל תוך הים ליד ספינת דבורה של חיל הים - קרוב לחוף, בין אכזיב לראש הנקרה. בתאונה נפצעו 5 אנשי צוות המסוק - בינהם טייס, נווט, לוחם 669, מכונאי מוטס ורופא. גיל רוזנטל - לוחם 669 שהיה במסוק לא אותר ונעדר במשך כמה שעות, עד שנמצא בעומק 8 מטר על ידי צוללנים בהמשך הלילה.

החל מזמן קצר אחרי ההתרסקות, ועד למציאתו של גיל באותו הלילה, הייתי אחראי, כסגן מפקד הדבור שעסק בחיפושים אחרי גיל, על הורדת עוד ועוד לוחמי 669 וצוללני חיל הים, ממסוקים, אל סיפון הדבור ואל המים. לצערי בתום החיפושים נאלצנו להעלות את גיל לספינה, ולראות אותו בפעם הראשונה, כשהוא ללא רוח חיים. 

25 שנה אחר כך נזכרתי בתמונת השקיעה הזו - שצילמתי ברגע אחד שהייתי בלי מסוק מעל הראש שלי - ויצרתי קשר עם משפחת רוזנטל, קשר שהוביל להיכרות עמוקה, להשתתפות בטכסי האזכרה לגיל בימי הזכרון וביום השנה, ולהיכרות עם רז - נווט המסוק, אשר יחד עם אנשי הצוות האחרים, נושא עימו את האירוע מאז - ועד היום - כל יום. 

הסרט שקיעה מפגיש לראשונה רבים מהמעורבים בתאונה בערב ההוא, פותח פצעים ישנים מחד, ועוסק בהבנה עמוקה של מחיר הטעות מאידך, בתחושת האשמה, החרטה, בטיפול בטראומה וביכולת לסלוח. הוא מספר על השקיעה של המסוק, שקיעה איטית ובלתי נמנעת שתופסת 5 אנשים שנמצאים ב״טופ - פסגת העולם״ כצוות אוויר - פצועים והמומים בתוך המים, בצוות הספינה שנחלצה לעזרתם, בשקיעה ההיא של השמש, כשעוד חשבנו שיש תקווה שנמצא את גיל בחיים, צף על אחד מחלקי המסוק והציוד שצפו להם לכל עבר בים, ובשקיעה של הזכרון, האשמה, והסליחה - אצל כל אחד מהשותפים לסיפור העצוב הזה.

הסרט נמצא בשלבי הפקה מתקדמים ויהיה מוכן בחודשים הקרובים. אם תרצו עדכון על אפשרויות לצפות בסרט או להצטרף לתומכים בו - השאירו פרטים ונהיה בקשר

זירת ההתרסקות - האיים תכלת, שחף ונחליאי, ראש הנקרה וספינה הדבורה. ברקע הרחוק למעלה ניתן לראות את איזור העיר צור, אשר מולה פיטרל המסוק בים כמסוק חילוץ בכוננות בזמן תקיפת מסוקי קוברה של חיל האוויר - של יעדים בחוף.

רגע לפני העליה לטיסת ה״שחזור״ במסוק - אל איזור ההתרסקות של האנפה - ליד ראש הנקרה - 27 שנה בדיוק אחר כך... מימין - יובל הולנדר, שמואל גרינברג (גרין), איילה רוזנטל, רז מסד, אשרת רוזנטל, דן שביט, שי רוזנטל.

-

אם הגעת לפה סימן שנגמר העמוד והאתר, וכל שנותר זה  ללחוץ כאן ולהקשיב לשיר של פינק פלויד